Bajgiel, by móc być tak nazywany, musi być okrągły i mieć dziurkę w środku. Jest zanurzany we wrzątku na 30-60 sekund przez pieczeniem. Zapewnia mu to miękką skórkę i oryginalność – jest jedynym pieczywem, które się gotuje przed pieczeniem. Czasem bywa mylony z obwarzankiem i białym (bułeczki z okolic Białegostoku).
Bajgle są sycące i smaczne, idealnie nadają się na śniadanie. Przygotowuje się je zwykle na wytrawnie, z sezamem, makiem, albo bez posypki. Zdarzają się też słodkie wersje, obtoczone w rodzynkach.
Bajgle mają pochodzenie Polsko-Żydowskie. Pierwszy raz zostały wspomniane w Krakowskich kronikach w 1610 roku, jako zwyczajowy podarunek dla kobiety, która właśnie urodziła.
Według innej historii, pierwsze bajgle zostały wysłane z Wiednia królowi Janowi Sobieskiemu, na cześć jego wygranej z Turkami w 1683 roku.
Pomimo tego, że bajgle pochodzą z Polski, największą popularnością cieszą się w Nowym Jorku i Montrealu. Żydowscy emigranci sprowadzili je tam około 1900 roku. W Nowym Jorku je się je tak często, że zacięcia przy ich krojeniu są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt na ostrym dyżurze. Jego popularność sięga nawet poza granice Ziemi – w 2008 roku kanadyjski astronauta Gregory Chamitoff zabrał ze sobą w kosmos osiemnaście sezamowych bajgli.
Największy bajgiel świata został upieczony przez firmę Brugger’s Bugels w 2004 roku – ważył ok. 390 kg i musiał piec się dziesięć godzin. Wystawiono go potem na Nowojorskich Targach. Został wpisany do księgi rekordów Guinnessa i do teraz rekord nie został pobity.
W 2018 roku Apple wypuściło czterdzieści nowych emoji o tematyce śniadaniowej, wśród których pojawiła się także ikonka bajgla.
Przygotowanie bajgli nie jest trudne. Polecamy przepis:
Skadniki:
3,5 szklanki mąki pszennej (typ 450)
1 szklanka ciepłej wody
1 łyżka słodu jęczmiennego lub miodu
1 łyżeczka drożdży instant
1,5 łyżeczki soli
do posypania: mak, sezam
Roztwór:
600 ml wody
2 łyżki miodu
2 łyżki sody oczyszczonej
2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Mąkę wsypać do miski. Wodę wymieszać ze słodem lub miodem, drożdżami i solą, wlać do miski z mąką. Wymieszać łyżką, następnie zagniatać ciasto przez ok. 3 minuty aż będzie jednolite i gładkie. Przykryć i odstawić na 5 minut aby ciasto odpoczęło. Następnie wyrabiać przez 3 minuty - rękami na blacie lub hakiem miksera planetarnego.
Ciasto umieścić w misce, przykryć folią i odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia w temp. pokojowej. Po tym czasie chwilę ciasto powygniatać, uformować kulę, umieścić z powrotem w misce, przykryć miskę szczelnie folią i wstawić do lodówki na całą noc.
Następnego dnia wyjąć ciasto z lodówki, pozagniatać na posypanej mąką stolnicy przez około 1 minutę, następnie pokroić na 8 kawałków. Uformować kulki, w środku zrobić dziurkę i formować w dłoniach kształt bajgla, rozciągając delikatnie aby powiększyć otwór (minimum 2 - 3 cm). Odłożyć na ok. 1 i 1/2 godziny do wyrośnięcia.
Roztwór: w głębokim garnku zagotować wodę. Zmniejszyć ogień, dodać miód, sodę i sól, wymieszać do rozpuszczenia. Wkładać po 3 - 4 bajgle i gotować po minucie z każdej strony. Odkładać na blachę do pieczenia wyłożoną papierem i od razu posypać makiem, sezamem.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piec przez ok. 20 minut lub na złoty kolor. Można po przekrojeniu grillować w tosterze lub opiekaczu.
Kiedy już bułeczki się upieką, polecamy zjeść je na śniadanie, a resztę odłożyć do naszych woreczków bawełnianych. Zadbają o to, żeby bajgle pozostały świeże i miękkie na dłużej.
Smacznego!
Bibliografia:
https://www.bagelbakerygainesville.com/5-fun-facts-about-bagels/
https://www.eatthis.com/bagel-facts/
https://betweenroundsbagels.com/between-rounds-blog/fun-facts-you-might-not-know-about-bagels/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bajgiel
O sklepie | Regulamin | Kontakt | Pomoc · Dostawa · Ciasteczka · Reklamacje · Zwroty · Polityka Prywatności | 1456472 |